Güzelyurt Şehri Tanıtım Videosu

Yüzölçümü: 285
Nüfusu: 20.045
Mahalleleri:


İl Tanıtımı

Güzelyurt , Kuzey Kıbrıs’ın Kuzey-batısında yer alan Antik dönemde Yunanistan’dan göç eden Sparta’lılar tarafından tanrıça Afrodit için kurulduğu söylenen bir şehirdir. Girne, Lefke ve Lefkoşa şehirlerinin ortasında yer alan Güzelyurt, Trodos Dağlarına hâkim görüşü ve ılıman havası ile adanın narenciye üretimi açısından en verimli ve adanın portakal ihracatının büyük çoğunluğunu karşılayan yeridir. Bu bağlamda her yıl Portakal Festivali düzenlenir. Güzelyurt narenciye dışında karpuz, kavun, nar gibi birçok meyve ve sebzenin yetiştirildiği ve Kıbrıs Adası’na ait değişik bitki türlerinin oluştuğu bir şehirdir. Bu doğal güzelliklerinin yanında Güzelyurt, aynı zamanda Soli Antik Kenti, Vuni Sarayı, Tumba Tou Skouru, Aziz Mamas Kilisesi gibi ada tarihi açısından önemli eserlere ev sahipliği yapar. Güzelyurt, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin Kalkanlı köyünde yer alan Kuzey Kıbrıs Kampusu ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin eğitim hayatında önemli bir yere sahip olma yolundadır. Güzelyurt’a ulaşım yurtdışından Lefkoşa’ya Ercan Havaalanı’na ulaştıktan sonra karayolu ile Girne Limanı’na deniz yolu ile ulaşıldıktan sonra karayolu ile yapılmaktadır. Güzelyurt Lefkoşa’ya 40 km, Girne’ye de 47 km uzaklıktadır.
Tarihi yerleri: Soli, Soli bazilikası, Soli Tiyatrosu, Mamas Manastırı’dır
              St. Mamas Kilisesi, antik ikon sergisiyle ünlüdür.Güzelyurt Doga ve Arkeoloji Müzesi, ada hayvanlarinin doldurulmus örnekleri ve M.Ö. 7000 yilina dek uzanan bir tarihten kalma arkeolojik buluslari sergiler.
Soli harabelerindeki (Soli Ören Yeri) bazilika Kuzey Kibris’in en iyi korunmus mozaik ve mermer zeminine sahiptir. Burada ayrica restore edilmis bir tiyatro, ve bir pazarla Afrodit’e adanmis bir tapinagin kalintilari vardir.
Vuni Ören Yeri ve Sarayi adadaki tek Pers sarayidir. Sarayin kalintilari denize yukaridan bakan hasmetli bir tepenin üzerindedir.

Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Müzesi;
KKTC’de açılan ilk Arkeoloji müzesi Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Müzesi’dir. Müze Binası 1974 Barış Harekatından önce Metropolit olarak kullanılmaktaydı. 1974 yılında Eski Eserler ve Müzeler Dairesine tahsis edilen binada gerekli tadilat ve düzenleme yapılarak 1979 yılında Müze olarak ziyarete açılmıştır .


St Mamas Kilisesi;
Orjinal kilise Bizans olup muhtelif devirlerde yenilenmiş ve Orta Çağ’da Gotik stilde hatırı sayılır derecede önemli bir yapı yapılmıştır. Bu tekrardan 1725 tarihinde, yani Osmanlı döneminde tamamıyle yeniden yapılmış ve büyük merkezi kubbe bu devirde ilave edilmiştir. Gotik binadan bir kısım mimari detay koruna bilmiştir, bunlar : Kuzey ve Güney’deki giriş kısımları; sahen sütunları; batı penceresindeki iki mermer sütun ve azizin tahtiminin bulunduğu kemerli kısım.Yerel efsaneye göre St. Mamas Güzelyurt yakınlarındaki bir mağrada yaşayan fakir biriymiş. Devrin Bizanslı dükü yayımladığı bildiride herkesin vergi ödemesini istemiş ve Mamas sosyal yaşam içerisinde yer almadığı için bunu kabul etmemiş. Bunu duyan dük azizin tutuklanıp cezalandırılmasını ister. Askerler, Aziz Maması tutuklayıp Lefkoşa’ya doğru ormanda ilerlerken aniden karşılarına, o güne kadar Kıbrıs’ta hiç görülmeyen bir arslan çıkar ve önde giden kuzuyu parçalamak ister. Azizin elini kaldırması ile arslan sakinleşir ve aziz kuzuyu koluna alarak bir katır gibi arslanın sırtına binerek dükün huzuruna böyle çıkar. Dük gördükleri karşısında şaşırır ve Aziz Mamas’ı ömür boyu vergiden muaf tutar.


guzelyurt_tanitimTumba Tu Skuru;
Güzelyurt-Girne istikametinde uzanan ama yolun batısında ve Güzelyurt’un birkaç mil kuzeyinde yer alan Tumba Tu Skuru adı ile bilinen, Geç Bronz Çağı’na ait yer
leşme yerinde 1971-1974 yılları arasında Prof. Emily T. Vermeule başkanlığında Harvard Üniversitesi ve Boston Güzel Sanatlar Müzesince yapılan kazılarda çıkartılan eserler Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Müzesi’nde sergilenmektedir.

Tren İstasyonu;
Kıbrıs’ta kullanılan ilk trenler de Güzelyurt’ta Festival Alanı’nda bulunmaktadır. Bunlar Kıbrıs’ın ilk trenleridir. Lefkoşa-Güzelyurt girişindeki anyolun her iki tarafında yer alan tren istasyonu binaları, İngiliz döneminde, Mağusa-Lefkoşa-Güzelyurt-Lefke güzergahında çalışan tren hattının, Güzelyurt istasyon binaları olarak hizmet vermekteydi. Günümüzde festival parkında bulunan lokomatif ile birlikte bizlere kalmış olan önemli birer tarihi eser durumundadır.


Atatürk Anıtı;
Güzelyurt Kaymakamlığı önüde yer alan Atatürk Anıtı, 1973 yılında Öğretmen Feriha Coşkun’un büyük çabası ve girişimleri ile Nazilli’de yapıldı. Günümüzde tören alanı olarak kullanılmaktadır.